Elektryczna podłogówka – kable grzejne VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, który jest najzdrowszym dla użytkowników i zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniące rolę głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła w pokoju jest montowane pod posadzką. Ten typ ogrzewania można wykonać, kiedy pomieszczenia są na etapie tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykonane.
Do zrobienia ogrzewania pod posadzką używane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to pojedynczy przewód grzejny izolowany z obu stron kablem zasilającym. VCD to podwójny przewód zakończony z jednej strony przewodem zasilającym, a z drugiej strony mufą. Wspomniane kable poza budową odróżniają się mocą jednostkową, to znaczy ilością watów, jaka przypada na każdy metr kabla grzewczego. Wybierając przewód grzejny należy uwzględnić rodzaj wnętrza i rodzaj posadzki, oraz najmniejsze dopuszczalne przerwy, jakie powstaną między nitkami przewodu w trakcie ich układania. Największe możliwe przerwy nie mogą przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się strefy niedogrzane.
Instalacja przewodów polega na umieszczeniu ich na powierzchni podłogi według projektu razem z czujnikiem temperatury podłogi. Przewody zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie przewodów VC oraz VCD do sieci elektrycznej należy wykonać z pomocą regulatora temperatury. Dobór najlepszego miejsca instalacji puszki z sterownikiem jest ważny ze względów estetycznych oraz funkcjonalnych. Kable grzejne należy rozmieścić tak, aby kabel podłączeniowy o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i spiąć z regulatorem.