Klasa szczelności wyłącznika

Kategoria szczelności urządzeń elektrycznych poziom szczelności IP.

Uszczelnienia stosowane do gniazdek oraz innych narzędzi elektrycznych dają dużą ochronę i największe zabezpieczenie przed wnikaniem kropli, wilgoci, jak również ciał stałych nawet o najdrobniejszych cząsteczkach.

Szczelność wyłącznika ma istotny wpływ na takie kwestie użytkowania jak wytrzymałość narzędzia oraz pewność. Wybierając sprzęt do systemu należy uświadomić sobie, w której klasie szczelności wykonane są poszczególne elementy. Zanieczyszczenie i zabrudzenia sa w stanie powodować mechaniczne blokowanie silników, styczników, gniazd, a krople wody ? rdzewienie detali z metalu i sznurów elektrycznych i drutów. Przywołane czynniki z zewnątrz nie tylko nadmiernie obniżają trwałość urządzeń elektrycznych, ale też bezpieczeństwo ich użytkowania.

Opis szczelności urządzenia opisywana jest symbolem IP (International Protection) wskazującym na stopień ochrony. Skrót IP to ujednolicony układ oznaczeń klas ochrony przed wnikaniem cząsteczek z zewnątrz zapewnianej przez obudowy urządzeń. Zestawiony jest ze symbolu liter i dwóch cyfr. Początkowa opisuje wytrzymałość na przedostawanie się ciał stałych, a druga odporność na penetrację wilgoci. Wartości obydwu podane są na linii od 0 do 8 ? od braku szczelności do najwyższej ochrony przed dostawaniem się brudu lub wilgoci nawet przy długo trwającym byciu pod wodą. By zobrazować: gniazdo elektryczne Domo Plus ma klasę szczelności IP opisana jako 66. Określa to, że jest najbardziej odporne na penetrację zanieczyszczeń o najdrobniejszych cząstkach (6) oraz na strumień wody lanej silną wiązką lub falę z dowolnego kierunku (6).

Uzupełniającym parametrem opisującym stopień zabezpieczenia sprzętów elektrycznych jest klasa IK, jaka opisuje wytrzymałość mechaniczną. Dla narzędzi pracujących w strefach z niebezpieczeństwem wybuchu wykorzystuje się urządzenia z certyfikatem przeciwwybuchowym.