Niedrogie kotły z dwiema funkcjami – ostatnia możliwość

We wrześniu 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, jakie wprowadziły dla wytwórców ograniczenia w zakresie udostępniania na rynek pieców zasilanych gazem o efektywności mniejszej niż 86 %. Konsekwencją takiej sytuacji jest ograniczenie oferty zasadniczo jedynie do pieców z funkcją kondensacji dla nowych instalacji centralnego ogrzewania. Do września 2018 wyjątkowo mają możliwość produkcji na wymogi UE piece z otwartą komorą dwudwubiegowe, które w naszych warunkach są podstawą przy wymianie kotła dwupłaszczowego w mieszkaniu np:

– Kocioł zasilany gazem dwuobiegowy Beretta Quadra II 8-24kW

– Piec gazowy dwufunkcyjny Junkers Ceraclass 14-24kW

– Kocioł zasilany gazem dwufunkcyjny Vaillant atmoTEC pro 9-24kW

– Piec na gaz dwufunkcyjny Ariston Clas Evo 10-24kW

Również tylko i wyłącznie do września 2018 na potrzeby Unii Europejskiej będą produkowane niedrogie piece z funkcją kondensacji o znacznej emisji tlenków azotu, które są opcją dla kotłów z komorą zamkniętą, takie jak np.:

– Piec zasilany gazem dwuobiegowy Junkers Cerapur Midi 7-24kW kondensacyjny

Piece gazowe tego typu przypuszczalnie będą jeszcze jakiś czas dostępne w obrocie do zakończenia stoków i będą mogły być montowane. Podstawą jest tu norma o „wprowadzeniu towaru do obrotu”. Jeżeli produkt jest w obrocie (w magazynie dystrybutora, salony sprzedaży) przed wytyczoną datą, to może być legalnie sprzedany i zainstalowany. Co, gdy zakończy się zapas magazynowy? W sprzedaży pozostaną podstawowe piece z funkcją kondensacji wypełniające wyższe wymagania do efektywności oraz emitowania tlenków azotu.Osoby wymieniające stary piec dwupłaszczowy, będą zmuszone ponieść wyższe koszty na zakup pieca z funkcją kondensacji, a także przeróbki układu kominowego.