OZE jako baza domowych instalacji grzewczych

Odnawialne źródła energii to takie, których eksploatacja nie wiąże się z ich długim brakiem, bo odradzają się w względnie szybkim tempie. To zasoby naturalne, które mimo stałego wykorzystywania odbudowują się na nowo, ponieważ procesy ich odtwarzania trwają krótko i wciąż są warunki, by miały miejsce one w naturze.

Do grupy OZE wliczamy m.in.: promieniowanie słoneczne, ruchy powietrza, opady, ruchy wód, energię ziemi oraz biomasę.

Promieniowanie słoneczne jest najbardziej popularnym z grupy odnawialnych źródeł energii. Do niedawna eksploatacja energii słońca było niezbyt opłacalne, bo wartość budowy takiej instalacji był znaczny. Za sprawą upowszechnienia układu dopłat korzystanie z energii słońca jest z dnia na dzień popularniejsze. Instalacje grzewcze oparte są o solary wykorzystywane do grzania wody użytkowej i fotowoltaniczne pożytkujące energię słoneczną do produkcji prądu. Nowoczesne układy wykorzytujące OZE mogą skorzystać nie jedynie z maksymalnego nasłonecznienia, lecz również z energii promieni rozproszonych. Dzięki temu panele fotowoltaniczne produkują prąd choćby w pochmurne dni i podczas deszczu. Wpływa to na znaczną intratność układów grzewczych.

Na naszym rynku coraz większą renomę zyskują również elektrownie wiatrowe i pompy ciepła. Polska ma bardzo dobre warunki do wykorzystania energii wiatru oraz ciepłych wód podziemnych. Energia wiatru przy pomocy turbin wiatrowych przekształcana jest w prąd i pożytkowana do zasilania domów. Energię cieplną ziemi można wykorzystywać do wytworzenia energii użytkowej, czyli elektrycznej i cieplnej.

W przypadku układów grzewczych domowych do grzania oddzielnego budynku można spożytkować energię wód podziemnych z pomocą pomp ciepła. Mogą być one stosowane do klimatyzacji i ogrzewania wnętrza.