Podłogówka jako optymalny układ grzejny

Ogrzewanie podłogowe to nowoczesne rozwiązanie grzewcze, dzięki któremu podniesiemy komfort i znacznie zmniejszymy koszty ogrzewania budynku lub mieszkania. Testy pokazały, że ten rodzaj ogrzewania to najlepszy dla użytkownika system ogrzewania uwzględniający fizjologiczny układ temperatury ciała. Przy ogrzewaniu niskimi temperaturami, czyli podłogówką, kaloryferem jest cała powierzchnia podłogi, co stwarza idealny klimat. Cieplej jest przy posadzce, chłodniej w górnej części pomieszczenia. Dzięki temu w pokoju może być o 2°C zimniej niż w pokojach z tradycyjnymi kaloryferami, a mieszkańcy nie będą tego czuć. Jest to system szczególnie zalecany dla alergików, ponieważ w pokojach z grzaniem w podłodze nie ma spalania i lewitacji cząsteczek kurzu, a także zjawiska wysuszonego powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego.
Skuteczność systemu grzewczego zależy w dużym stopniu od jakości izolacji cieplnej podłogi. Dobra izolacja cieplna podłóg, ścian, dachu oraz szczelne okna niweluje zapotrzebowanie na ciepło i podnoszą rentowność korzystania z systemu grzewczego. Podłogówka wymaga posadzki, która nie wytwarza wielkiego oporu cieplnego, np. płytki ceramiczne, kamienne.
Ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne może spełniać również rolę uzupełniającego systemu grzejnego, czyli stwarzać tzw. ?efekt ciepłej podłogi?.