Jakiego typu kaloryfer wybrać do łazienki?

Wybierając grzejnik łazienkowynależy spojrzeć nie tylko nacechy estetyczne kaloryfera, leczrównież na jego cechy techniczne i mocgrzewczą.

Grzejnik do łazienki należydobrać w taki sposób, by przywskazanych właściwościachinstalacji, spełniał on swą rolęgrzewczą, a równocześnie pasował rozmiarem dopomieszczenia.Zwyklew zbiorze cech kaloryferaznajdziemy taki opis: 75/65/20°C, gdzie 75 totemperatura zasilania, 65 to temperatura powrotu,a 20 określa temperaturę wnętrza.Są to wskaźniki, dla których wskazywanajest moc grzejnika. Należypamiętać, że dla komfortu cieplnego w łazienceprzyjmuje się najmniejszątemperaturę 24°C. Znając właściwości układu, wjakiej pracować będziekaloryfer oraz temperaturę, jakąchcemy osiągnąć w łazience wszybki i prosty sposób odnajdziemy,sięgając do tabeli dostępneju producenta, wymaganą moc kaloryfera.

Kiedy nie mamy dostępu doopisu instalacji,powinniśmy skorzystać zułatwionych sposobówwyboru. W prawidłowoocieplonych budynkach, wpomieszczeniach o standardowejwysokości ok. 2,70m zapotrzebowanie na ciepło wynosi 80W/m2. Wbudynkach starego typu, bezizolacji termicznej, zapotrzebowanie to może wynieść nawet130W/m2. Wykorzystując te obliczeniaodnajdziemy moc kaloryfera, którejpotrzebujemy.

Kolejnym krokiem jestodnalezienie kaloryfera odanej mocy i wymiarach, jakiebędą odpowiednie do miejsca, gdziekaloryfer ma pracować.